ליצירת קשר וייעוץ מקצועי

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם!

איך נתכנן ונטפח גינה אקולוגית?

הקמת גינה אקולוגית

גינון אקולוגי – או גינון ידידותי לסביבה – הוא גינון שתומך בסביבה בת־קיימה. הוא אינו מנצל את משאבי הטבע ומשמר אותם לטובת הדורות הבאים. גינון אקולוגי משתמש בשיטות גינון מתקדמות לצורך הפחתת זיהום האוויר. הוא מוצא דרכים להפחית פליטת גזי חממה ומעודד ספיגת פחמן דו־חמצני בקרקע ובצומח.

 

מהי גינה אקולוגית?

גינון אקולוגי הוא גינון מתוכנן ומושכל, וכל דבר בו משתלב היטב במגמת הקיימות לסביבה ירוקה ובריאה יותר. אז איך נתכנן ונטפח גינה אקולוגית? ראשית נבין שזה לא דבר מסובך. כל אחד יכול לטפח את הגינה הפרטית שלו מתוך כבוד לטבע, לאדמה ולסביבה. כן חשוב להקפיד על תכנון מדוקדק, שיקח בחשבון היכן ממוקם כל אלמנט וימקסם את התועלת האנרגטית. שנית, נאמץ שיטות גינון ידידותיות לסביבה. גינון אקולוגי הוא גינון אחראי, ויש בו המון כבוד ואהבה לטבע. גם הגינה הקטנה והיפה שלכם יכולה להשפיע על המערכת האקולוגית בסביבת המגורים שלכם. רוצים לדעת איך? בואו נבדוק.

 

האם הגינון המודרני מאפשר קיימות?

רבות משיטות הגינון המודרניות עלולות לפגוע בסביבה במקום לתמוך בה. שימוש תדיר בדשנים סינתטיים עלול לזהם את הקרקע ולחלחל למאגרי מי התהום. שימוש במערכות השקיה לא יעילות מבזבז אנרגיה ומשאבים חשובים. גינון ידידותי לסביבה דואג לקרקע, למים ולצומח ומשמר את המאזן העדין שנרקם ביניהם ללא התערבות חיצונית.

אז איך אפשר לשנות את ההשפעות המזיקות של הגינון המודרני? בקלות. אוגרים מי גשמים ומשקים בהם את הגינה תוך שימוש במערכות השקיה חסכוניות כמו טפטפות המופעלות על ידי מחשב חכם; מתחברים למאגרי מי קולחין ומנצלים אותם להשקיה ולדישון הקרקע; בונים קומפוסטר למחזור פסולת ביתית אורגנית ומדשנים את הקרקע בתוצרים טבעיים ובריאים.

 

טיפוח גינה באמצעים תומכי קיימות

הקמת גינה אקולוגית מחייבת גינון אורגני וטבעי. גם אתם יכולים להשפיע לטובה על הטבע בחצר הפרטית שלכם ואף לתמוך במערכות אקולוגיות בסביבת מגוריכם. כדי להקים גינה אקולוגית עליכם להחליף את שיטות הגינון המוכרות לכם בשיטות גינון אקולוגיות. זה אומנם דורש למידה, תכנון והשקעה, אך זה בהחלט משתלם. בגינה אקולוגית לכל צמח, מתקן, כלי עבודה או מבנה יש מטרה. הצמחים והעצים שתשתלו יספגו את הפחמן הדו־חמצני וימנעו את פליטתו לאטמוספרה; מערכות ההשקיה יעבדו בשעות הערב והלילה כך שהמים לא יתאדו והבזבוז לא יהיה רב; באמצעות כלי עבודה ייעודיים תוכלו ליישם הדברה ביולוגית שלא תפגע בבריאותכם, בצומח, באדמה ובמרקם החיים העדין שמתקיים בה; מתקן הקומפוסטר יסייע לכם להפיק דשן בריא ולחזק את האדמה ואת הצומח. התוצרת שתתקבל בסופו של דבר, תהיה טרייה, אורגנית ונטולת חומרי הדברה. כך תוכלו ליהנות מהטבע הפרטי שלכם ולהתגאות בתרומתכם לסביבה.

גינה אקולוגית

גינה אקולוגית – כל אחד יכול

חולמים על גינה אקולוגית ולא יודעים איך להתחיל? התחילו בנטיעת עצים עשירי עלווה. הם יספקו לכם צל, יעשירו את החמצן בסביבתכם ויפחיתו זיהום אוויר; טפחו גינת ירק והתחילו לאכול את המזון שלכם בעצמכם. אין דבר טעים ובריא יותר מתוצרת ביתית ונטולת כימיקלים של פירות וירקות; הפחיתו בזבוז ומחזרו אשפה אורגנית. בנו קומפוסטר בגינה והשתמשו בשאריות המזון כדי ליצור דשן טבעי ולהעשיר את הקרקע; בנו בריכת מים לצומח ולדגה. הבריכה תספק מי שתייה לציפורים וליונקים אקראיים; התקינו בורות אגירה למי הגשמים והשתמשו בהם כדי להשקות את גינתכם במים חיים, שופעים וטובים; שכנעו את השכנים שלכם לטפח גינה אקולוגית, לשתול עצי פרי ולטפח גן ירק. עבדו ביחד והשקיעו בסחר חליפין מקומי של תוצרת אורגנית, טבעית ובריאה.

 

טיפים להקמת גינה אקולוגית

 • בחרו צמחים מקומיים: צמחים מקומיים המותאמים לאקלים ולתנאי הקרקע של האזור. צמחים אלה דורשים פחות מים, עמידים יותר, ומספקים בית גידול ומזון לחיות הבר המקומיות.
 • שתילה מגוונת: שאפו לשילוב מגוון של מיני צמחים, כולל עצים, שיחים, צמחים רב שנתיים ושנתיים. המגוון מושך אליו מגוון מאביקים וחרקים מועילים.
 • צמצום שטח הדשא: מדשאות דורשות הרבה מים ותחזוקה. שקלו להחליף את הדשא בכיסויי קרקע מקומיים או בערוגות גינה.
 • קומפוסט: הוסיפו ערימת קומפוסט או פח כדי למחזר שאריות מטבח ופסולת חצר לקומפוסט עשיר בחומרים מזינים. זה מפחית את פסולת המזבלה ומספק דשן טבעי לגינה.
 • חביות גשם: התקינו חביות גשם כדי לאסוף מי גשמים להשקיית הגינה. זה חוסך במים ומפחית את הנגר, שיכול להוביל מזהמים לנתיבי מים מקומיים.
 • יש למרוח חיפוי אורגני, כגון שבבי עץ או קש, סביב צמחים כדי לשמור על לחות הקרקע, לדכא עשבים שוטים ולשפר את בריאות הקרקע.
 • הימנעו מכימיקלים: הימנעו משימוש בחומרי הדברה וקוטלי עשבים סינתטיים. במקום זאת, בחרו בשיטות הדברה טבעיות כמו שתילה נלווית והחדרת חרקים מועילים.
 • למשוך חרקים מועילים: פרחים המושכים חרקים מועילים כמו פרת משה רבנו ודבורים. הם מסייעים להדברת מזיקים בגינה באופן טבעי.
 • תכונות ידידותיות לציפורים: התקינו מאכילי ציפורים, מרחצאות ציפורים ובתי ציפורים כדי למשוך ולתמוך באוכלוסיות ציפורים מקומיות. ציפורים יכולות לעזור לשלוט באוכלוסיות החרקים בגינה.
 • גני פרפרים ודבורים: צרו אזורים ספציפיים בגינה עם צמחים עשירים בצוף כדי למשוך פרפרים ודבורים. מילקוויד, למשל, חיוני לפרפרי המלוכה.
 • הימנעו מצמחים פולשים: הימנעו משתילת מינים פולשים שעלולים לפגוע במערכות אקולוגיות מקומיות ולהתחרות על צמחים מקומיים.
 • השאירו כמה אזורי פרא: אפשר לחלק את הגינה ולהישאר פראי עם עשבים מקומיים ופרחי בר. אזורים אלה יכולים לספק בית גידול למגוון רחב של חיות בר.
 • כסחו פחות: הפחתת תדירות כיסוח הדשא כדי לעודד פרחי בר לצמוח ולספק מספוא למאביקים.
 • השתמשו בדשנים טבעיים: בחרו בדשנים אורגניים וטבעיים כמו קומפוסט, תה קומפוסט או זבל נרקב היטב במקום דשנים כימיים סינתטיים.
 • קראו על גינון בר קיימא: אמצו שיטות גינון בר קיימא, כגון מחזור יבולים, שתילה נלווית וניהול קרקע נכון, כדי לקדם צמחים בריאים ומשגשגים.
 • למדו את עצמכם: על חיות בר ומערכות אקולוגיות מקומיות. הבנת הסביבה המקומית תעזור לכם לעשות בחירות מושכלות בגינה.
 • תמכו בחיות בר מקומיות: שקלו התקנת מאכילי ציפורים, אמבטיות ציפורים ואפילו קופסאות עטלפים כדי לספק מזון ומחסה למיני חיות בר שונות.
 • היו סבלניים: הקמת גינון אקולוגי עשוי לקחת זמן, אך בסופו של דבר הוא יוצר מערכת אקולוגית מקיימת את עצמה שדורשת פחות תחזוקה.

 

גינות אקולוגיות הן העתיד של האנושות. הן חשובות לבריאות שלנו ולבריאות הסביבה כולה. כל אחד יכול לטפח גינה אקולוגית לתפארת. רוצים להתחיל? דברו עם צוות המומחים של נטע גינון, ויחד נצמיח עולם טוב יותר. 

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם!

מאמרים נוספים
המלצות לקוחות
אורן צורדקר
אורן צורדקר
קרא עוד
נטע גינון התקינו בגינתי דשא סינטטי והתוצאה פשוט מושלמת!! שירות,מקצועיות ומחיר משתלם! תודה רבה שי!
הדר שפיצר
הדר שפיצר
קרא עוד
עבודה יפה מאוד! לכל אורך הדרך שי דאג שנהיה מעורבים ושהכל יהיה כמו שרצינו ודמיינו. ממליצים בחום!
אסתי פליק
אסתי פליק
קרא עוד
עשינו עם נטע גינון דשא סינטטי ומשטח מרוצף בגינה שלנו. הצוות היה מקצועי אחראי ונעים. אנחנו מאוד מרוצים מהתוצאה ונהנים מהדשא. ממליצים מאוד על שי וגיא מנטע גינון
מיכאל
מיכאל
קרא עוד
התקנו דשא סינטטי. גיא, שייקה והצוות עשו עבודה מקצועית מאוד, בזמן ובאיכות מצויינת. כבונוס היה קל ונעים להתנהל איתם לאורך כל התהליך וכל בקשה זכתה למענה מהיר ומקצועי.
דלית שדה
דלית שדה
קרא עוד
וואו!! הכרתי את שי מהישוב בו אני מתגוררת וראיתי עבודות שלו. אבל המציאות עלתה על הדימיון. שי ועובדיו עשו לנו גינה פשוט מהממת בסופר מקצועיות ואדיבות. ממליצה בפה מלא ואחריות מלאה. אין ספק שזהו החלק האהוב עלינו בבית.
אסף כהן
אסף כהן
קרא עוד
התקנת דשא סינטטי, יצא ממש יפה! עמידה יוצאת דופן בזמנים, עבודה איכותית והכל בהתאם למה שסוכם. תודה רבה!
סטפן גולדברג
סטפן גולדברג
קרא עוד
גיא, שי והצוות הקימו אצלנו גינת גג של אדניות עץ איפאה באורך כולל של 25 מטר. עבודה קשה ולא טריוויאלית. גיא היה סופר שירותי ומתחשב ועזר לנו בהכל משלב התכנון והעיצוב ועד לביצוע מושלם. עבדוה מאוד קשה, סופקה בזמן ובשירות אדיב ביותר. אחד הצוותי היותר חביבים ומקצועיים שיצא לי לקבל מהם שירות.
שלמה אייזנבך
שלמה אייזנבך
קרא עוד
עבודה מקצועית. גיא ושי נותנים עצות טובות ושירות מעולה והתוצאה מדברת בעד עצמה (גינה של 100 מר כולל דשא (סינטטי, חלוקי נחל וטוף. מחירים שפויים מומלץ
הקודם
הבא
שי אפשטיין - נטע גינון
שי אפשטיין - נטע גינון
שי אפשטיין – קיבוצניק, יליד הארץ אשר הינו נצר למשפחה שורשית ועובדי אדמה. שי חי ונושם אדמה משחר בגרותו ועובד בתחום הגינון מזה 25 שנים. במהלך השנים הקיף עצמו באדריכלי נוף ואנשי מקצוע מהשורה הראשונה על מנת לתמוך בפעילות הענפה של חברת נטע גינון.

תפריט נגישות