ליצירת קשר וייעוץ מקצועי

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם!

בחירת עצים לגינה

עצים לגינה

מה עושה מי שהקים גינה אבל חסרה לו קצת הצללה טבעית כדי לשבת בנינוחות בגינה, או אפילו כדי להגן פשוט על הצמחים הנמוכים יותר? מהו הפתרון למי שמחפש קירוי או חומה ירוקה טבעית שתספק לו מעט פרטיות בגינה, או לחילופין מעוניין בצמחיה שתניב פירות טעימים לבני הבית? התשובה לכל השאלות האלה היא כמובן לשתול עצים לגינה. בעלי גינות מתחילים לעתים חוששים מבחירה בצמחים הגדולים ומאריכי החיים האלה, אולם האמת היא שבחירת עצים לגינה היא רעיון מצוין ומועיל לכל גינה שהיא – כל עוד בחרנו בחוכמה את העצים המתאימים לנו ביותר.

מבולבלים? קבלו 7 טיפים לבחירת העץ המושלם לגינה שלכם.

 

1. הגדירו למה אתם מעוניינים בעץ

לפני שתוכלו לקבל המלצה עניינית לגבי העץ המתאים לגינתכם, עליכם להבין ביניכם לבין עצמכם מדוע אתם זקוקים לעצים בגינה שלכם. אולי אתם אוהבים את המראה של עץ מסוים ומעוניינים בו מטעמים אסתטיים בלבד. או שאולי אתם זקוקים לצל וההגנה שהוא מספק לגינה, מעוניינים לעטוף את הגינה בחומה של פרטיות, או מחפשים עץ שיניב לכם פירות עונתיים. כל אלה ישפיעו על הבחירה בעץ גבוה או נמוך, מניב פרי או עץ נוי, ירוק עד, בעל צמרת רחבה וצפופה, וכו'.

 

2. שימו לב לשטח הגינה שלכם

המגוון של עצים לגינה בארץ הוא רחב ומגוון למדי. אחת התכונות הראשונות שכדאי לכם לקחת בחשבון בעת בחירה עצים לגינה הוא גודלו של העץ. "גודל" במקרה זה מתייחס לגובה העץ, לרוחב הצמרת והגזע, ואפילו להיקף ההתפשטות האופייני של השורשים. אם יש ברשותכם גינה גדולה למדי, תוכלו לבחור בעץ צפצפה, אקליפטוס, צאלון או אלון למשל, אשר מסוגלים לגדול לממדים מרשימים למדי ולהטיל צל רחב ונעים על הגינה. לעומת זאת, בגינות צנועות ומצומצמות יותר כדאי לנטוע עצים צנועים יותר ואף ננסיים. כמובן שיש לבחור בחוכמה גם את המיקום שבו ניטע העץ בגינה, כדי שיהיה לו מספיק מרחב לצמוח ולהתפתח.עיצוב גינות יוקרה - תאורה

3. בחירת עצים לגינה לפי מיקום בארץ ומזג האוויר

לא כל עץ מתאים לכל אקלים או תנאי מזג אוויר. באזורים רבים בארץ הקיץ יכול להפוך לחם וקשה במיוחד, מה שלא מתאים לעצים רגישים או שאינם מותאמים למזג אוויר חם. במקרים אחרים, העץ מסוגל לשרוד גם בשמש הקופחת של הקיץ הישראלי, אולם מומלץ לקחת בחשבון מראש שתיאלצו להשקיע הרבה עבודה וכסף בהשקיה מרובה. לעומת זאת אם אתם גרים בירושלים, למשל, כדאי להקפיד ולבחור בעץ שמסוגל לשרוד גם את השלג והקור של החורף.

 

4. בדקו מהו סוג הקרקע

בעין לא מיומנת אנחנו עלולים לחשוב שאדמה היא פשוט אדמה, לא משנה איפה אנחנו נמצאים. האמת, כמובן, היא מורכבת הרבה יותר, ולעצים שלכם יהיה אכפת מאוד איזה תשתיות קיימות בגינה שלכם ובעיקר איזה סוג אדמה היא מציעה. ישנם הבדלים גדולים בין אדמה קלה, בינונית או כבדה, וכמובן סוג האדמה עצמו.

 

5. שימו לב לכיוון השמש

מי שגידל פעם עציץ בבית או על המרפסת יודע היטב כמה חשוב לצמחים כמות השמש שהם מקבלים. שמש מועטה מדי – וגם רבה מדי – יכולים להיות קטלניים עבור מרבית הצמחים. אותו דבר נכון גם לגבי עצים, ולכן חשוב לקחת בחשבון איפה בגינה אתם מתכוונים לשתול את העץ ולוודא שהוא מקבל כמות נכונה של שמש ביחס למין העץ המדובר.

גינות מעוצבת עם דשא סינתטי

6. בחרו עצים לגינה נשירים או ירוקי עד

יש לכם הזדמנות להחליט האם אתם מעוניינים בעץ שנראה אותו דבר במהלך השנה כולה, לבין עץ שעובר את גלגולי העונות לאורך השנה, שעליו מצהיבים ונושרים בסתיו והוא נשאר "ערום" בחורף. לכל סוג יתרון משלו: העץ ירוק העד יספק לכם נוף ירוק בעיניים במשך השנה כולה, ולא תצטרכו לנקות עלי שלכת. מצד שני, העץ הנשיר יכול להיות יפהפה בעונת הסתיו, ובחורף לאפשר לשמש המועטה לחדור לגינה ולחלונות הבית.

 

7. וכמובן: הטעם האישי שלכם

מעבר לכל השיקולים הטכניים והפרקטים, כמובן שהמטרה הראשונה של העץ היא לשפר את הגינה שלך בעיני עצמך. חשוב לבחור עץ יפה ונעים, שמשתלב עם הסגנון של שאר הצמחים בגינה ומתקשר לעיצוב הגינה ולעיצוב של הבית עצמו. שימו לב שעצים מגיעים במגוון רחב ביותר מבחינה אסתטית, ותוכלו לבחור מבין אפשרויות שונות של צבע, צורה, פריחה, פרי, ועוד.

 

תנו למקצוענים לעזור לכם בבחירת עצים לגינה

חברת "נטע גינון" מתמחה בהקמת גינות עם ניסיון במאות פרויקטים בכל רחבי הארץ וותק של למעלה מ-20 שנה בתחום. אנחנו מזמינים אתכם להתרשם מחלק קטן מהפרויקטים שלנו. נשמח לעזור גם לכם בבחירת עצים לגינה תוך התחשבות בפרמטרים השונים שציינו מעלה ומתוך ניסיון עשיר וידע מקצועי רב.